Vážení přátelé,
Vysoká škola realitní - Institut Franka Dysona a Certifikační orgán CSQ-CERT při České společnosti pro jakost (ČSJ) a Vás vítají jako zájemce o získání
personálního certifikátu Realitní makléř.
Předkládáme Vám základní informace a pokud se rozhodnete pro zkoušku a certifikaci přejeme Vám mnoho úspěchů.
Ing. Martin Frendl, ředitel
Vysoká škola realitní - Institut Franka Dysona
Ing. Pavel Ryšánek
vedoucí certifikačního orgánu
ČSJ-CE-195
VZOR
I.
Základní informace
Základní informace o certifikaci pracovníků poskytuje zájemcům oddělení certifikace osob CSQ-CERT, tyto informace jsou rovněž na internetu,
www.csq-cert.cz nebo
www.csq.cz
Na základě písemného nebo telefonického požadavku zasílá certifikační orgán COp žadateli základní materiály o typu certifikátu, o který má zájem včetně formuláře přihlášky ke zkoušce a certifikaci (dopisem nebo e-mailem).
Žadatele prosíme o zaslání přihlášky včetně dokladů o kvalifikaci v termínu, který je uveden v průvodním dopise. Na přihlášce žadatel vyznačí, zda má zájem o český nebo český a evropský certifikát a rovněž sdělí, zda je již držitelem certifikátu auditor v jiném oboru certifikovaném ČSJ.
II.
Přihláška ke zkoušce a certifikaci
Přihlášku k certifikaci Vám obratem zašle Vysoká škola realitní - Institut Franka Dysona.
Žadatel zašle vyplněnou přihlášku na adresu: Vysoká škola realitní - Institut Franka Dysona, Masná 34, 602 00 Brno.
Po splnění náležitosí (zaslání úplné přihlášky a zaplacení poplatku) bude žadateli oznámeno dopisem (e-mailem s potvrzením o doručení) termín zkoušky a to s předstihem nejméně 20 dnů. Pokud se žadatel omluví na nabídnutý termín zkoušky, dohodne si termín náhradní. Certifikační orgán může zkoušku ve vyhlášeném termínu odvolat. O této skutečnosti musí žadatele vyrozumět nejméně 3 dny před zrušeným termínem zkoušky.
Informace o cenách:
cena za zkoušku a certifikát Realitní makléř | 5 000,-Kč |
|
cena za I. opravnou zkoušku Realitní makléř | 1 800,-Kč |
cena za II. opravnou zkoušku Realitní makléř | 3 000,-Kč |
cena za recertifikaci RM (bez zkoušky) | 3 800,-Kč |
cena za recertifikaci (pro případ zkoušky) | 5 000,-Kč |
Doba platnosti certifikátu je 3 roky. Po uplnyutí této doby je možno platnost certifikátu prodloužit.
Informace o opravných zkouškách:
Jestliže žadatel při zkoušce neuspěje, má možnosti absolvovat 1. opravnou zkoušku s termínem do 4 měsíců od neúspěšné zkoušky proti zaplacení poplatku dle ceníku COp. O svém rozhodnutí musí informovat COp do 3 týdnů po absolvování neúspěšné zkoušky. Opravnou zkoušku je možné skládat pouze dvakrát, podruhé opět v termínu do 4 měsíců od 1. opravné zkoušky. Absolvuje ji pouze z části, ve které neuspěl, tj. celé písemné nebo ústní části. Pokud žadatel 2x neuspěje, musí žádat o novou zkoušku za plnou úhradu.
Certifikační systém je, co se týče požadavků na jednotlivé certifikáty, veřejně přístupný a materiály - informace pro žadatele o certifikát jsou k dispozici v oddělení COp. Jména držitelů certifikátů jsou zveřejňována na www.csq-cert.cz a v časopise Perspektivy.
Informace o možnostech odvolání:
Proti jakémukoliv rozhodnutí COp je možno se písemně odvolat k Radě pro certifikaci a to do 14 dnů ode dne doručení rozhodnutí, proti kterému se hodlá pracovník odvolat. Rada rovněž přijímá písemné stížnosti na činnosti certifikačního orgánu.
Adresa: Česká společnost pro jakost, Certifikační orgán CSQ-CERT, Rada pro certifikaci, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1.
Pokud žadatel hodlá podat odvolání proti rozhodnutí vedoucího COp o neudělení certifikátu, pak současně s odvoláním musí složit kauci ve výši 2 000,-Kč. Tato částka mu bude v případě, že odvolání bude uznáno jako oprávněné, vrácena, v opačném případě se nevrací a slouží k pokrytí režijních nákldů CSQ-CERT spojených s odvoláním. Je povinností předsedy Rady svolat do 3 týdnů zasedání Rady a odvolání či stížnost řešit. Pracovníci COp jsou povinni předložit na její zasedání veškerou dostupnou dokumentaci. Proti rozhodnutí Rady se nelze odvolat. V případě odvolání proti udělení či neudělení certikátu sestavuje Rada nezávislou tříčlennou odvolací komisi. V případě odvolání proti nepřipuštění žadatele ke zkoušce řeší odvolání Rada sama. Stížnosti směrované vedoucímu CSQ-CERT orgánu lze řešit i mimo jednání Rady v pracovním pořádku.
III.
Průběh zkoušky a hodnocení
Informace o zkoušce
- Proces certifikace je zcela nezávislý na vzdělávacích aktivitách ČSJ. Zkoušky nejsou součástí kurzů ČSJ a jsou časově i prostorově odděleny.
- Požadavky na vzdělání, praxi a odborné znalosti žadatelů jsou uvedeny v části III. tohoto dokumentu.
- Zkouška probíhá před 2-3 člennou zkušební komisí. Složení zkušební komise COp předem nesděluje.
- Zkouška žadatelů o certifikát se skládá z části písemné a ústní. Všichni žadatelé absolvují písemnou i ústní část zkoušky.
- Pro dodržení max. objektivnosti jsou všechny písemné i ústní otázky uspořádány do souborů. Každý soubor má svoje identifikační číslo (1-x). Obsahuje otázky písemného testu a 1otázku ústní.
- Na počátku zkoušky jsou posluchači odpovědným pracovníkem Cop seznámeni s průběhem zkoušky a za přítomnosti zkušební komise si každý z žadatelů vylosuje jedno číslo zkušebního souboru (případně i soubor otázek pro zkoušku společnou). Předseda zkušební komise zaznamená tato čísla do Protokolu o zkoušce žadatele. Předseda zkušební komise organizuje písemnou část zkoušky s ohledem na nutnost samostatné práce žadatele.
- V okamžiku zahájení písemné zkoušky obdrží každý z žadatelů otázky písemné části. Písemná zkouška končí vypršením stanoveného času.
- V případě porušení zásad etiky a samostatnosti může předseda zkušební komise žadatele od zkoušky odvolat a nepřipustit ho k pokračování zkoušky.
- Ústní část zkouky probíhá zpravidla v pořadí vylosovaných čísel žadatelům. Členové zkušební komise hodnotí průběžně odpovědi žadatelů. Hodnocení zaznamenává předseda komise do Protokolu o zkoušce. Protokol o zkoušce a materiály zpracované žadatelem jsou tajné nahlížet do nich je povoleno jen:
- stálým pracovníkům certifikačního orgánu
- interním auditorům
- členům Rady pro certifikaci
- odvolací komisi
- pověřeným pracovníkům ČIA
- Na závěr je žadatel seznámen s výsledkem zkoušky, a to samostatně s výsledkem písemné části a samostatně s výsledkem části ústní. V případě nesplnění požadavků opakuje žadatel jen tu část zkoušky, kterou nesplnil.
Upozornění: V průběhu zkoušky může žadatel používat pouze psací potřeby.
Průběh zkoušky:
1)
Fáze - zahájení
Trvání - 20 min.
Činnost žadatelů
Činnost zkušení komise - zahájení zkoušky. Podání informací o průběhu zkoušky, losování čísel otázek
2)
Fáze - písemný test
Trvání - 50 min.
Činnost žadatelů - písemné zpracování testu (test 20 otázek)
Činnost zkušební komise - dozor při psaní testu
3)
Fáze - přestávka
Trvání - cca 40 min. (určí zkušební komise)
Činnost žadatelů
Činnost zkušební komise - oprava a hodnocení testů
4)
Fáze - ústní zkouška
Trvání - cca 20 - 25 min.
Činnost žadatelů - příprava odpovědi na vylosovanou otázku, odpověď na otázku
Činnost zkušební komise - hodnocení odpovědí žadatele
5)
Fáze - přestávka na občerstvení v průběhu ústní zkoušky
Trvání - cca 60 min.
Činnost žadatele
Činnost zkušební komise
6)
Fáze - závěr
Trvání
Činnost žadatelů - při uspěl: podpis Prohlášení držitele certifikátu
Činnost zkušební komise - oznámení výsledků zkoušky
Hodnocení zkoušky:
a)
Písemná část - 20 testových otázek po 1 bodu - maximální možnosti záskat 20 bodů ke splnění požadavku dostačuje zisk 75%, t.j. 15 bodů.
b)
Ústní část - tažená otázka - maximum 20 bodů
Způsob hodnocení ústní části zkoušky:
Tažená otázka - je hodnoceno 5 základních atributů (po 4 bodech), o kterých by se žadatel měl, pokud ovládá odpověď, zmínit. Pokud musí být členy komise dotazován na některé z těchto atributů, hodnocení se snižuje. Členové zkušební komise hodnotí průběžně odpovědi žadatelů. Hodnocení zaznamenávají do vlastních formulářů. Výsledné hodnocení zaznamenává předseda komise do Protokolu o zkoušce. Protokol o zkoušce a materiály zpracované žadatelem jsou tajné a nikomu (ani žadateli) do nich není dovoleno nahlížet.
IV.
Požadavky na vzdělání, praxi a odborné znalosti žadatelů
Vzdělání a praxe:
Vysokoškolské vzdělání a minimálně 2 roky praxe v oboru, nebo vyšší odborné vzdělání a minimálně 2 roky praxe v oboru nebo úplné střední vzdělání a minimálně 4 roky praxe v oboru. Za praxi v oboru je považováno - realitní činnost, správa nemovitostí, developerská a investiční činnost a činnost znalce oboru oceňování nemovitostí.
Požadavky odborných znalosti:
Žadatel předkládá doklad - osvědčení o absolvování specializačního studia zaměřeného na realitní činnost a obchodování s nemovitostmi, které má akreditaci MŠMT.
V.
Doporučená literatura
- Skripta: Minimum znalostí katastru nemovitostí. Autor: Ing. Doležel Miroslav a kol.
k dostání na Vysoké škole realitní - Institutu Franka Dysona
- Zákon č. 151/1997 Sb. (zákon o oceňování majetku) ve znění změn a doplňků provedených zákonem č.121/2000 Sb.
k dostání na Vysoké škole realitní - Institutu Franka Dysona